Artyści 2014
Spectaculaires Allumeurs d’Images (FRA)
Au fil de Łódź
(fot. SAI)
Spectaculaires Allumeurs d’Images to grupa artystów, która już od 26 lat tworzy innowacyjne i niepowtarzalne kreacje artystyczne na fasadach budynków na całym świecie. W połączeniu z doświadczeniem i nowoczesnymi technologiami artyści kreują spektakularne projekcje, w oparciu o unikalną architekturę i dziedzictwo miejsca w którym pracują.
Do tej pory w swoim dorobku mają projekcje zrealizowane m.in. na Katedrze Notre Dame w Paryżu, Palace Stanislas w Nancy, Palace de Bourse w Bourdeaux, budynku sądu przy Budesplatz w Bernie, a także w Wietnamie, Belgii, Wielkiej Brytanii, czy Brazylii. Rokrocznie można zobaczyć ich realizacje na największym festiwalu światła w Lyonie (Fête de Lumière) m. in. na dwóch budynkach jednocześnie – Ratuszu oraz Muzeum św. Piotra.
W tym roku ich oszałamiającą iluminację zobaczymy na trzech budynkach na placu Wolności – Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym, Kościele pw. Zesłania Duch Świętego i Archiwum Państwowym. Jak zwykle inspiracją Francuzów będzie wrażliwość poetyckość. Co ciekawe, artyści zauroczyli się też w sztuce awangardowej, prezentowanej w łódzkim Muzeum Sztuki oraz w detalach łódzkiej architektury, dlatego możemy również spodziewać się takich nawiązań w mappingu, który będzie wyświetlony na jedynym ośmiobocznym rynku w Polsce.
Limelight Art Projections (HUN)
Urban Dimensions
Limelight to grupa artystów z Węgier, która w swoim dorobku ma m. in. realizacje projekcji w Portugalii, Zjednocznych Emiratach Arabskich, Słowacji, na Węgrzech czy w Polsce. Ich projekcje charakteryzują się dużą dbałością o detale i starannością w wykorzystywaniu motywów 3D, które są nieodzowną częścią przygotowywanych przez nich mappingów.
Na fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 76 o bardzo bogatej historii (tu mieściła się m.in. słynna kawiarnia Roszkowskiego, w której materiały do Ziemi Obiecanej zbierał Władysław Reymont) powstanie spektakl nawiązujący do transformacji Łodzi z niewielkiego miasteczka do imperium przemysłu włókienniczego, a następnie do miasta które w XXI wieku przechodzi kolejną przemianę – nowoczesne i przyjazne miejsce do życia.
Axel Gercke (GER)
Axel Gercke to artysta – malarz, który w swoich projekcjach wykorzystuje głównie własnoręcznie wykonane rysunki. Każdy element projekcji wychodzi spod jego pędzla i jest absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny. Współpracuje z Florianem Bergiem, który do każdej jego projekcji tworzy komplementarną ścieżkę dźwiękową. Próbkę jego możliwości mogliśmy obejrzeć na Light. Move. Festival. 2013 podczas animacji spajającej trzy budynki na Placu Wolności. W tym roku Axel powraca z zupełnie nowym projektem – 12 minutową projekcją w której chce pokazać nowatorskie rozwiązania w dziedzinie malarstwa, przełożone na ekran jakim są budynki. Do tej pory jego prace można było podziwiać m.in. w Krakowie, Norymberdze, Frankfurcie, Lwowie, Londynie, Lozannie, Wiedniu czy Monachium.
Visualsupport (POL,Kraków)
Są z nami już 3 edycje. Ich prace mogliście do tej pory podziwiać na Moniuszki, Piotrkowskiej 77 oraz Placu Wolności.
Ich mappingi to prawdziwa uczta audiowizualna. Co roku zaskakują dbałością o detale, pomysłowością i plastyką, zaskarbiając sobie Wasze serca.
W gronie artystów LMF 2014 witamy naszych przyjaciół z Krakowa – ekipę Visualsupport Studio – która wraca w tym roku na ulicę Moniuszki i budynek Poczty, by zaprosić Was w niepowtarzalną mappingową podróż do świata iluzji, snów i fantazji.
d
LightCast (POL, Łódź)
LightCast to grupa młodych kreatywnych grafików i animatorów wywodzących się ze środowiska akademickiego Politechniki Łódzkiej. Projekcje tworzone przez artystów łączą w sobie spektakularne efekty świetlne z unikalną fabułą wynikającą z kontekstu miejsca.
Kreatywna Łódź przejawia się w wielu postaciach – sztuce, designie, modzie, komiksie, grach komputerowych. Mapping na fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 77 przedstawia swoistą rywalizację inicjatyw artystycznych i kulturalnych Łodzi zabiegających o Waszą uwagę!
ddd
dd
Michał Urbaniak (POL, Łódź)
„W świetle okien…Jazz to wolność”
Jazz zwany jest muzyką wolności. Jazz w Polsce XX wieku to nie tylko wolność rozumiana w kategorii interpretacji i improwizacji w muzyce, ale także wieloletni symbol wolności umysłów oraz dążeń do wyzwolenia zarówno mentalnego jak i społecznego.
Z okazji obchodów 25-lecia Wolności w ramach czwartej edycji LMF odbędzie się koncert polskiej legendy jazzu – Michała Urbaniaka, którego twórczość towarzyszyła Polakom od narodzin Polskiej Szkoły Jazzu, przez okres transformacji ustrojowej, aż po dzień dzisiejszy.
Urodzony w Warszawie, Urbaniak dorastał w Łodzi, gdzie kształcił się w liceum muzycznym. Tam także odbyły się jego pierwsze koncerty w klubie Pod Siódemkami. W ramach IV edycji Festiwalu Michał Urbaniak z zespołem po raz kolejny zagra otwarty koncert jazzowy w oknach siedziby Fundacji Lux Pro Monumentis.
nieDAsie (POL, Szczecin)
Grupę nieDAsię tworzą dwie artystki ze Szczecina Monika Szpener oraz Pani Pawłosky, które postanowiły połączyć świetlne działania, wykorzystywane poprzez technikę mappingu z rzeźbą. W swojej twórczości wykorzystują upcycling, ożywiają wykorzystane wcześniej przedmioty, tworząc z nich niejako rzeźby, które zostają poddane świetlnym działaniom. Do swoich działań wykorzystają jedno z podwórek ulicy Piotrkowskiej.
Projekt zrealizowany dzięki uprzejmości firmy Remondis.
d
d
d
d
dd
d
Piotr Pasiewicz (POL, Łódź)
Piotr Pasiewicz (ur. w 1979 r. w Łodzi) jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta zajmuje się grafiką warsztatową i rysunkiem oraz performancem, videoartem i krótkimi formami filmowymi. Jego prace prezentowano już w wielu miejscach kraju, m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku i Toruniu. Twórczość łodzianina pokazywano także w galeriach zagranicznych – we Włoszech, Francji,Ameryce i Kanadzie. W 2011 r. Pasiewicz otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a rok później wyróżnienie w międzynarodowym konkursie artystycznym „100curators100days”.
Na festiwalu zostanie zaprezentowany cykl videoartów Piotra Pasiewicza z muzyką Suavasa Lewego, zwanych „Chwilostanami”, przedstawia przetworzony obraz stanu rzeczywistego, uchwyconego kadru w ulotnym, codziennym pędzie.
Art4Media (POL, Toruń)
Nanofaktura
Przedstawienie będzie połączeniem mappingu, tańca i muzyki. Stylistycznie będziemy nawiązywać do różnorodnych tkanin, a w szczególności do ich barwnych deseni. Mapping zaprezentujemy na niezwykłej, modułowej konstrukcji, będącej dopełnieniem całości widowiska.
d
dddd
d
UNIT9 (UK, Londyn)/Le Polish Bureau (POL, Łódź)
Kissing
Podczas czwartej edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move. Festival. interaktywna agencja produkcyjna UNIT9 i jej polski oddział Le Polish Bureau, zaprezentują „Kissing” – interaktywną instalację video sterowaną dźwiękiem. Jej reżyserem jest Anrick Bregman, laureat wielu prestiżowych nagród. Bregman to wizjoner, który w swoich projektach łączy storytelling i najnowsze technologie, współpracuje z takimi firmami jak Disney czy Google. Wynikiem tej współpracy są dzieła wyjątkowe, wzbudzające emocje i dostarczające fantastycznych przeżyć.
Ideą projektu „Kissing” jest ukazanie emocjonalnej, intymnej chwili pomiędzy dwojgiem ludzi, jaką jest pocałunek. Poprzez zbudowanie interakcji z odbiorcą, moment ten pokazany jest w nowym, interaktywnym kontekście. Przebieg instalacji zależy tylko i wyłącznie od reakcji publiczności.
Paulina Szuba (POL, Poznań)
Walled
Projekt Koła Naukowego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Illumination to instalacja składająca się z ażurowych, papierowych kul zwisających z drzew, podświetlonych kolorowym światłem LEDowym. Pionowe, długie elementy zawieszone wyżej, pod koronami drzew - przyjmują kształt miękkiej, falującej ściany, która wyznacza ścieżkę zwiedzającym, stając się integralną częścią drzew w parku oraz ich magiczną ozdobą.
d
d
d
d
Sekcja Sztuki Światła (POL, Warszawa)
W poszukiwaniu rzek
I miejsce w konkursie „ŚWIATŁOwPRZESTRZEŃ”.
Autorzy: Karolina Wlazło-Malinowska wraz ze studentami: Martyna Baran, Joanna Lilia, Magdalena Pożarowszczyk, Szymon Szymczak, oprawa dźwiękowa – Błażej Malinowski (Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW)
Na terenie parku Staromiejskiego zostanie stworzona „niewidzialna” mapa łódzkich rzek, ujawniająca się widzom dzięki oświetleniu UV. Widz po wejściu na teren grodzonej instalacji (plac szachowy) otrzyma latarkę UV, i kierując światło ku koronom drzew rozświetlał będzie nasączone farbą UV-aktywną kolejne wstęgi, reprezentujące rzeki Łodzi.
Aleksander Dynarek (POL, Łódź)
Doświadczenie unizmu
II miejsce w konkursie „ŚWIATŁOwPRZESTRZEŃ”.
Podświetlona siatką LED RGB tkanina ze wzorem kompozycji unistycznej Władysława Strzemińskiego umożliwia odbiorcy dynamiczne i organiczne doświadczenie Unizmu. Za pomocą efektu Ganzfeld- „osaczenia” percepcji odbiorcy, który nie mogąc widzieć niczego poza wielką, pulsującą ściana koloru i unistycznego wzoru przed nim, przechodzi w inny stan świadomości i doświadcza pełni koncepcji plastycznej mistrza Strzemińskiego.
d
d
d
Film – > Experience of Unizm
Koło Filmovi (POL, Białystok)
Baloomi
III miejsce w konkursie „ŚWIATŁOwPRZESTRZEŃ”.
Piramidę o boku 3 metrów długości. Jeden piksel stanowi balon napompowany do średnicy 55cm, w którym umieszczony jest jasny pasek taśmy LED białej zimnej. Instalacja osiąga imponujące wymiary, jest mobilna, modułowa i lekka.
Aleksander Dynarek, Łukasz Stawiński, Piotr Kluszczyński (POL, Łódź)
Pryzmat
Instalacja architektoniczna z niskobudżetowych materiałów wykonana ręcznie. Zaprojektowana metodami parametrycznymi. Forma kosmicznego statku z kryształów oferowała psychodeliczną grę światła i bryły
Izabela Żebrowska (POL, Łódź)
Pochodząca z Łodzi, koncertująca głównie za granicą, artystka łączy brzmienie klasycznego instrumentu z nowymi trendami muzyki, ukazując słuchaczom wszechstronność, piękno i czar nieograniczonego świata barwnej sztuki jaką może tworzyć dźwięk.
Z wielką finezją buduje więź ze słuchaczami, spontanicznie przedstawiając muzykę w sposób lekki, radosny, czasem żartobliwy.
Po ukończeniu łódzkiej Akademii Muzycznej była krotko związana z wieloma polskimi orkiestrami i zespołami kameralnymi. Jednak poszukując wciąż nowych możliwości interpretacji muzyki wybrała karierę solową.
Idąc z „duchem czasu” postawiła na fuzję swych klasycznych umiejętności gry na instrumencie z najnowszymi światowymi trendami kreowania artystycznych doznań.
Jakub Czekierda
Jakub Czekierda – urodził się 1991 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu mgr Marii Wróbel-Zegalskiej. Obecnie jestem studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.
Koncertuje w kraju i za granicą. Jako solista trzykrotnie wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej (2006, 2008, 2009 r.) w koncertach z cyklu „Estrada Młodych wirtuozów”. W roku 2012 nagrał płytę z muzyką kameralną K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego, G. Tartiniego i N. Paganiniego wraz z portugalskim skrzypkiem Nuno Soaresem w Radiu Łódź. W ramach promocji płyty i wydawnictwa Adi-art wystapił na koncertach m.in. w Łęczycy, Łodzi, Filharmonii Zielonogórskiej oraz w Lizbonie i Bradze (Portugalia).
Gala Festiwalowa
Janusz Bielecki
Janusz Bielecki (1961) – twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej. Na scenie muzycznej zadebiutował albumem „Rozterka” jako kompozytor jak i wykonawca. Wkrótce potem powstały m.in.: albumy „Żądze” na orkiestrę kameralną oraz „Żądze” na orkiestrę symfoniczną, kompozycja „Lustra” łącząca muzykę klasyczną z jazzem, „Zegary” – utwór na fortepian i orkiestrę symfoniczną.
W 2012 roku skomponował wirtuozowskie utwory na flet – „Kolory lata” oraz, święcące triumfy również za granicą, „Concertino” na flet lub klarnet solo, orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne. W kwietniu 2013 roku w Operze w Szanghaju odbyła się światowa premiera utworu „Melancholia” na skrzypce i orkiestrę. Najnowsze kompozycje Janusza Bieleckiego to „Symfonia Zmysłów”, „Sonata Libera” na flet i organy, „Miniatury taneczne” oraz „Miniatura na dwa flety i orkiestrę smyczkową”.
Utwory Janusza Bieleckiego wykonywane są przez uznanych artystów w Polsce i za granicą, m.in. w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Chinach. Kompozytor, w ciągu zaledwie kilku lat, znalazł się w czołówce polskich artystów-promotorów i mecenasów łączących kulturę i biznes.
AGNIESZKA GREINERT Z ZESPOŁEM – MAŁY PEJZAŻ PARYSKI
Zapraszam państwa na małą ucztę muzyczną w towarzystwie akordeonu, gitary, kontrabasu oraz instrumentów perkusyjnych. Będą to szlagiery muzyki francuskiej. Piszę ucztę, bo każdorazowo kiedy spotykamy się z muzykami i mamy możliwość popracować nad piosenkami francuskimi tj. C’est ci bon , Gigi l’amoroso , La boheme w polskich przekładach J. Przybory, W. Młynarskiego czy M. Czapińskiej – pochylamy się z wdzięcznością nad tym poetycko – muzycznym geniuszem . Dziękując wszystkim moim pedagogom, dzięki którym z pasją i miłością wciąż mogę odkrywać nowe horyzonty, jako aktorka i jako muzyk pragnę w imieniu
Leszek Kołodziejski – akordeon
Wojciech Lipiński -gitara
Marcin Fidos – kontrabas
Radek Bolewski – inst. Perkusyjne
Plus moja osoba, zaprosić na „Mały pejzaż Paryski”.
Agnieszka Antonina Greinert aktorka, pedagog Łódzkiej Filmówki. Współpracuje z Teatrem Muzycznym. Stała współpraca z muzykami P. Jabłońskim, L. Kołodziejskim, W. Lipińskim, M. Fidosem i R .Bolewskim. W marcu tego roku wydała swą pierwszą autorską płytę „Czekam na jutro”.
Art Color Ballet (POL, Kraków)
To pierwszy w Polsce w Polsce zespół, który łączy w przedstawieniach malarstwo na ciele, muzykę oraz taniec. Założyła go w 1998 r. w Krakowie Agnieszka Glińska – tancerka, choreograf i artystka sztuki bodypainting.
Art Color Ballet wykorzystuje różne style tańca: klasyczny, jazzowy, współczesny, a także czerpie inspirację z etnicznych elementów tańca z różnych regionów Polski i świata. Dramaturgię spektakli buduje kompozycja malarstwa, tańca, muzyki i światła. Czasem elementem spektaklu jest zastosowanie mimikry, gdy tancerz wtapia się w obraz, innym razem to klasyczny spektakl baletowy albo action painting – improwizacja z pogranicza performance.
Manufaktura Sztuki Capoeira (POL, Łódź)
Odcienie Brazylii
Manufaktura Sztuki Capoeira jest łódzką sekcją jednej z najbardziej znanych grup capoeiry w Brazylii (z port. Associação de Capoeira Mestre Bimba ). Jest pierwszym tego typu projektem w Łodzi oraz regionie.
d
d
d
d
d
d
Hanna Michalak (POL, Poznań)
Diafaniczność
Diafaniczność to instalacja inspirowana przezroczystością konstrukcji katedry gotyckiej. To poszukiwania autorki – interakcji: transparentności tworzywa z niematerialną architekturą światła, w obliczu zmienności barw. Ta delikatna, strukturalna, szkieletowa konstrukcja jest zaproszeniem do przeżycia chwil pozytywnych emocji, w pięknym, naturalnym otoczeniu parku. Instalacja, zaaranżowana wśród dostojnych drzew – dzieł przyrody ku chwale Boga, w analogii do teologicznej wizji katedry gotyckiej - wyobrażenia człowieka o Niebie, rozświetlonego Boskim światłem. Zmienna barwa światła jest odniesieniem do przepełnionego symboliką witraża.
d
d
d
d
Instalacje konkursowe „Rzuć trochę światła na ekologię!”
Organizowanego przez Fundację „Lux Pro Monumentis” – organizatora Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła – Light. Move. Festival. Łódź
d
d
Miejsce 1: „Wieża Eiffla”
Autorzy: Damian Wilmański, Paweł Wolski, XXXI Liceum Ogólnokształcące im. L. Zamenhofa w Łodzi
Opiekun: Agnieszka Biernacka
d
d
d
d
Miejsce 2: „Tawułki”
Autorzy: Aleksandra Pietraszek, Natalia Dzwonkowska, Liceum Plastyczne im. Stanisława Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim
Opiekun: Joanna Kobyłecka
d
d
Miejsce 3: „Złoto na dłoni”
Autorzy: Marcin Kowalski, Piotr Sowiński, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej
d
d
d
d
d
Konkurs pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Chór Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powstał w marcu 2005 roku. Od tego czasu prężnie rozwija się pod czujnym okiem wybitnego chórmistrza, profesor Anny Domańskiej. Od początku istnienia Chóru jego prezesem jest mgr Katarzyna Starosta-Głowińska. Członkowie zespołu to głównie studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi a także absolwenci – lekarze, farmaceuci czy ratownicy medyczni. Łączy ich wspólna pasja jaką jest muzyka, oraz więzy koleżeńskie, przyjaźnie i sympatie. Chór uświetnia uroczystości akademickie takie jak inauguracje, doktoraty honoris causa, konferencje naukowe, wręczanie dyplomów absolwentom. Zespół zdobywa również liczne nagrody na festiwalach międzynarodowych m. in. w Londynie, Belfort (Francja), Ohrid (Macedonia), Pradze czy Rimini (Włochy). Do ostatnich sukcesów Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi należą nagrody na 4. Międzynarodowym festiwalu chóralnym „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar (Hiszpania) – srebrny dyplom w kategorii „muzyka sakralna”, złoty dyplom oraz II nagroda w kategorii „muzyka ludowa” oraz złoty dyplom i I nagroda w kategorii „muzyka POP”.