Wizyta francuskich artystów w Łodzi

Od środowego wieczoru, 4.06 br., do piątkowego popołudnia gościliśmy w Fundacji Lux Pro Monumentis dwóch przedstawicieli grupy artystycznej Spectaculaires Allumeurs d’Images z północno-wschodniej Francji – Francka Marty’ego oraz Stephana Guilleta.

Zespół powstał w 1987 roku, od 1994 roku zajmuje się wyłącznie mappingami 3D.  Dyrektorem kreatywnym jest Franck Marty, natomiast koordynatorem projektu został Stephane Guillet. Są oni jednymi z 30 osób, które pracują w ramach grupy Spectaculaires. Przez wiele lat artyści ci współpracowali z największym festiwalem światła w Lyonie, teraz będziemy mogli oglądać ich prace 10-12 października w Łodzi podczas trwania festiwalu.

L1050420

Ich przyjazd związany był z nadchodzącym Festiwalem Kinetycznej Sztuki Światła – Light. Move. Festival. Łódź 2014, gdyż artyści Spectaculaires Allumeurs d’Images przygotowują na nasz łódzki festiwal projekcje wielkoformatową, która będzie wyświetlana na trzech budynkach na Placu Wolności – gmachu Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego, kościele Zesłania Ducha Świętego oraz budynku Archiwum Państwowego.

Marty oraz Guillet zwiedzili w Łodzi budynki, na których zamieszone będą ich projekcje, ale nie tylko. Podziwiali Księży Młyn, Pałac Herbsta, Centralne Muzeum Włókiennictwa, oniemieli, gdy zobaczyli wspaniałe wnętrza kościoła ewangelickiego św. Mateusza, zachwycali się EC-1, (m.in. z punktu informacyjnego Nowego Centrum Łodzi), pałace, wille i kamienice ul. Gdańską, pojawili się także w Manufakturze oraz w obu siedzibach Muzeum Sztuki.
WP_20140605_008

Wizyta francuskich artystów była bardzo istotna dla stworzenia przez nich wielkoformatowej wizualizacji. Chcieli poznać Łódź, jej architekturę oraz mieszkańców, aby zainspirować się panującym w mieście klimatem i oddać swoje odczucia w stworzonej projekcji. Robili zdjęcia detalom miasta, które niesamowicie zapłodniły ich wyobraźnię i rozbudziły nieukrywaną sympatię do miasta. Ich motywem przewodnim przy tworzeniu mappingu, jak stwierdzili, będzie wrażliwość i poetyckość. Projekcja będzie łączyła motywy sztuki awangardowej oraz łódzkiej architektury. Bo to właśnie one są formą charakterystyczną dla grupy artystycznej Spectaculaires Allumeurs d’Images.