Patriot24: Łódź kolejny raz pomalowana światłem

Łódź po raz trzeci zostanie pomalowana światłem. W ramach Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła „Light. Move. Festival. Łódź 2013″ wiele łódzkich budynków zyska w najbliższy weekend nowe oblicze.

- Będzie można wyobrazić sobie, jak może wyglądać przestrzeń Łodzi po przeprowadzeniu rewitalizacji, którą właśnie planujemy – powiedziała Hanna Zdanowska, dodając, że festiwal światła stał się łódzką ikoną, a w 2012 roku znalazł się w dziesiątce najlepszych festiwali w Europie.

Impreza jest współorganizowana przez Fundację „Lux Pro Monumentis”, Urząd Miasta Łodzi oraz Philips Lighting Poland. W czasie konferencji podkreślono znaczenie dobrej współpracy między instytucją publiczną, fundacją i sponsorem strategicznym, która pozwala festiwalowi dobrze się rozwijać. – Dla firmy Philips jest to wydarzenie wyjątkowe pod względem skali, sukcesu, ale i partnerstwa – powiedział dyrektor Marcin Wiliński z firmy Philips Lighting Poland.

- Staramy się, by co roku było coraz więcej wydarzeń. Tym razem oprócz instalacji świetlnych i iluminacji oraz pokazów wielkoformatowych, zaprosimy państwa do przestrzeni parkowej, bo Łódź ma nie tylko piękną architekturę, piękną ulicę Piotrkowską, ale też piękne parki miejskie. Nowym blaskiem ożyje Stary Rynek, bo światło w Łodzi czyni cuda – powiedziała Beata Konieczniak z Fundacji Lux Pro Monumentis.

W tym roku na festiwalu zobaczymy kolejne odsłony ciekawych technologii, a zaprezentowanych zostanie ponad 800 opraw świetlnych. Będą też nowości.
- Pobawimy się trochę tym, jak można wydobywać detale i piękno z zabytkowej. architektury Skupimy się na kilku kamienicach na końcu ulicy Piotrkowskiej i pokażemy, jak można się nimi cieszyć podczas spaceru po zmroku. Pokażemy też, że światło potrafi wydobywać barwy z jesiennego parku. Wykreowana zostanie przestrzeń świetlna dla młodych artystów i studentów sztuki oświetleniowej po to, żeby mogli pokazać, gdzie jest przyszłość. Światło zdynamizuje i tchnie nowe życie w przestrzeń Starego Rynku.

W Strefie Philipsa można będzie zaplanować, jak spędzić czas podczas festiwalu. Promowana będzie również polityka energooszczędności.

13/06/2014, Patriot24.pl