Festiwalowe neony

Moda na neony rozpoczęła się w Łodzi pod koniec lat 50, a kilkanaście lat później miasto mieniło się setkami świetlnych szyldów. W latach siedemdziesiątych XX wieku służyły one przede wszystkim jako reklamy firmom i przedsiębiorstwom takim jak Lido, Hermes, Central, Uniwersal oraz Magda. W latach 80 neony zaczęły powoli gasnąć.Kiedy niedługo później w miejską przestrzeń publiczną wdarła się reklama masowa, światło neonów zaczęło stopniowo znikać aż do całkowitego wygaśnięcia.

Wspominając estetykę i walory artystyczne łódzkich neonów Fundacja Lux Pro Monumentis – organizator „Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła” Light. Move. Festival. Łódź w ramach działań artystycznych pierwszej edycji wydarzenia wykonała 3 neony według projektów trójki łódzkich artystów. W 2011 roku uczestnicy Festiwalu mogli podziwiać „Tęczę” Agnieszki Chojnackiej, „Rudowłosą – hommage a Strzemiński” Nataszy Splewińskiej oraz „Złudzenie” Kamila Kuskowskiego.

Po zakończeniu Festiwalu, Fundacja podjęła starania o pozostawienie neonów w przestrzeni miasta, problem okazał się jednak złożony, a proces przeprowadzania koniecznych ustaleń i pozyskiwania zezwoleń długotrwały. Udało się! Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i zaangażowaniu grupy społeczników działających na rzecz zachowania i restauracji łódzkich neonów, projekty z I edycji Light. Move. Festival. Łódź 2011 znów zaświecą i tym razem, mamy nadzieję już na stałe wpiszą się w nocny krajobraz Łodzi.

Już jutro o godzinie 19:30 zaczynamy neonem „Rudowłosa” w Pasażu Shillera. Około godziny 20:00 włączymy neon „Tęcza” na ul. Traugutta 7. Na uruchomienie neonu „Złudzenia” będziemy musieli jeszcze chwilkę poczekać.
Fundacja Lux Pro Monumentis zaprasza na wiosenny wieczór z neonami 26 marca.

fot. Kapilar