Express Ilustrowany: Light Move Festival od dziś do niedzieli

Dziś rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła. Potrwa on trzy dni – od godz. 18.45 do północy będą oświetlane w artystyczny sposób kamienice na ul. Piotrkowskiej od pl. Wolności do ul. Tuwima i ul. Struga oraz tereny wokół parku Staromiejskiego, m.in. ul. Nowomiejska i Stary Rynek.

– Ideą festiwalu jest pokazanie mieszkańcom, turystom i osobom odpowiedzialnym za wizerunek miasta, jak można w nieinwazyjny sposób szybko je odmienić za pomocą światła, wzmocnić poczucie tożsamości z miejscem oraz wyjść ze sztuką z muzeów i galerii do ludzi, na ulice i w publiczne przestrzenie miejskie – mówi Beata Konieczniak z Fundacji Lux Pro Monumentis, organizatora festiwalu. – Światło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki podkreśla wyjątkowe walory tkanki miejskiej, często niemożliwe do wychwycenia w ciągu dnia. 

Festiwal rozpocznie się o godz. 18 na pl. Wolności paradą mnichów i pochodem lampionów. Przez trzy noce przygotowane przez artystów pokazy świetlne będą oświetlać 45 kamienic, odbędzie się także 12 projekcji wielkoformatowych w tym osiem w technologii mapping 2D i 3D. Zaplanowano także przestrzenne pokazy laserowe, koncerty, wystawy, happeningi artystyczne. Najciekawiej oświetlone będą: pl. Wolności, rynek Starego Miasta, poczta przy ul. Moniuszki 4, podwórko przy ul. Piotrkowskiej 57, kamienice przy ul. Piotrkowskiej 76, 77. Oprócz tego m.in. na kamienicy przy ul. Moniuszki 10 będą prezentowane animacje związane z Janem Karskim, a na stawie we wschodniej części parku Staromiejskiego – przestrzenne pokazy laserowe. Przy ul. Piotrkowskiej 44 stanie interaktywna instalacja wideo sterowana dźwiękiem. Firma Philips, która jest strategicznym partnerem festiwalu, ul. 6 Sierpnia zmieni w „Uliczkę braci Philips”. 


Czytaj więcej: http://www.expressilustrowany.pl/artykul/3604163,light-move-festival-od-dzis-do-niedzieli,id,t.html